google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
פיברומיאלגיה וההקשר הרגשי
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

פיברומיאלגיה וההקשר הרגשי

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה (FMS), או בעברית - דאבת השרירים בעברית. היא מחלת כאב ראומטית המתאפיינת בכאב כרוני, עייפות רבה, בעיות עיכול, כאבי ראש ומיגרנות , התכווצויות שרירים וחולשה, בעיות בשיווי משקל, תחושות גירוד ועקצוץ, תשישות מתמדת, חרדות ובלבול מחשבתי בלתי פוסק.

היבטים אישיותיים בפיברומיאלגיה

תחלואה נלווית היא תופעה נפוצה אצל חולי פיברומיאלגיה. תחלואה זו מתקיימת בו-זמנית יחד עם ירידה משמעותית במצב הרוח, דיכאון והפרעה דו-קוטבית או חרדה. ישנם אינסוף מחקרים אשרניסו לזהות את הגורם למחלה, מה שהצליחו לגלות עד כה הוא כי יש קשר הדוק בין פריצת המחלה לבין מבנים אישיותיים של האדם ושל התנסויות העבר שלו ומרכיבי האופי המגדירים אותו, לדוגמא:

חוויית טראומה - מחקרים העלו קשר בין התפתחות פיברומיאלגיה בבגרות לבין התעללות מינית או נפשית בילדות. בנוסף, פריצת המחלה מופיעה לא מעט בעקבות טריגרים המערבים אירועים נפשיים קשים, כלומר ptsdאו הפרעה פוסט טראומטית וגורמי לחץ פסיכולוגיים משמעותיים שקרו בחייו של החולה.

שיתופיות לא ממותנת - תופעה אישיותית שנבחנה במחקרי הערכת אישיות עם חולות פיברומיאליגיה. תופעה זו מתארת נטיה של בנזוג במערכת יחסים להקריב את העצמי שלו ולרצות את האחר. כך הוא בעצם מתעדף את סיפוקיו ורצונותיו האישיים, תוך שהוא מוותר לעצמו על הנאמנות לצרכים הנפשיים הבסיסיים ביותר שהוא נזקק להם במהלך חייו. מחקרים מהשנים האחרונות ניסו לבחון את נוכחותה של שיתופיות לא ממותנת זו בעיקר בקרב נשים הסובלות מפיברומיאלגיה (שכן הן יותר סובלות מהתופעה). וכך, מחקר שנערך בשנת 2008 בדק תכונה זו בקרב מתמודדים עם פיברומיאלגיה ותוצאות הניסוי היו כי אירועי חיים שליליים משפיעים בעוצמה רבה יותר על חולי פיברו בבסיס אישיותם, בהשוואה לחולים ללא מחלה זו.

אלקסיתימיה זהו הקושי לזהות ולתאר חוויות רגשיות באופן מילולי. לאלקסיתימים שי דימיון ועולם פנטזיה דלים יחסית ליתר האוכלוסיה, לכן הם מתקשים לתאר את רגשותיהם וגם כאשר הם מצליחים הם יתקשו לתקשר אותו נכונה עם האדם או המטפל העומד מולם. מפאת העובדה כי אין להם יכולת לתרגם לעצמם את תחושותיהם הגופניות למילים שמתארות את הכאבים והסימפטומים שהם מרגישים,, מתעורר אצלם חוסר אונים אשר מוביל אותם לפתח חרדת בריאות או חרדות נפשיות שאינן ניתנות לביטוי.

מוקד שליטה חיצוני - חולי פיברומיאלגיה לרוב חווים שליטה מגורם חיצוני והשפעה נמוכה על ניהול טיפול במחלה והכאב הבלתי נסבל המתלווה אליה. בפסיכולוגיה המקובלת כבר ידוע כי אנשים בעלי מוקד שליטה חיצוני תופסים את חומרת הסימפטומים והכאבים כקשים בהשוואה לחולים בעלי מוקד שליטה פנימי אשר מודעים ויוזמים את הטיפול בעצמם.

כיצד טיפול cbt יכול לעזור לפיברומיאלגיה

הטיפול המקובל כיום בפיברומיאלגיה כולל מספר מאוד רחב של אפשרויות שלכל אחד התועלת שלו, עשינו לכם סדר בדרים וריכזנו את מגוון הטיפולים כשבראשם טיפל cbt שהוכח כיעיל ביותר מבין הטיפולים, אך לרוב מכיל בתוכו גם טיפולים נוספים:

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) - שיטת זו מספקת למטופל מגוון כלים וטכניקות שונות כגון: הבנה קוגניטיבית חדשה של המחלה וההתנהגות היומיומית בתוכה, תוך ניטור ומעקב צמוד אחר התסמינים. טיפול cbt יכלול בתוכו מספר צעדים: הצבת יעדים שניתן למדוד אותם ולעקוב אחריהם לאורך זמן, שימוש בהתניות של חיזוקים ועונשים בכדי למנוע מעגל פנימי שמנציח את הכאב ומפעיל את טריגר הכאב מיידית, הפחתת עיוותים חשיבתיים, טכניקות הרפיה שונות, תרגילי נשימה, תרגול מיינדפולנס וביופידבק. דברים אלו משפרים משמעותית את תסמיני הפיברומיאלגיה ומקלים בזמן מאוד קצר על דיכאון, חרדה וכאב כרוני.

טיפול בנוגדי דיכאון – תרופות אילו פועלת העיקר על הפחתת כאבים והקלה על ההתמודדות היומיומית. התרופות מעכבות ספיגה של סרוטונין וכך יוצרות תחושה אופורית אשר מקלות על היומיום של המטופל.

שימוש בחיסון - אחת האפשרויות הנבחנות לאחרונה היא שימוש בנוגדנים חיסוניים. הדבר אשר נבדק ממש בימים אלה הוא האפשרות כי החיסון יתקן את הכשלים במערכת החיסונית ויקל בעיקר על רמת הכאב הכרוני שאיתו מתמודדים חולי פיברומיאלגיה.

קנאביס רפואי - לקנביס רפואי אין עדיין הרבה מחקרים המעידים על יעילותו, אך כבר ידוע כי קבוצות החומרים הפעילות בצמח CBD ו THC- עשויות להפחית כאב כרוני ולהקל משמעותית בהקגשה היומיומית. דבר זה נבדק מול אלפי חולים שונים בעולם ויעילותו הוכחה אינספור פעמים.

טיפול בתא לחץ - מחקר חדש לגמרי מלמד על יעילותו של טיפול היפרברי לפיברומיאלגיה. רפואה בתא לחץ מגבירה באופן את שיעור החמצן ברקמות, ולמרות שהיא שנויה כיום במחלוקת, מומחים ופסיכיאטרים ברחבי העולם מפתחים בה תקוות. המחקר החדש התקיים באוניברסיטת תל אביב, מטעם מרכז סגול לחקר המוח.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפול בפיברומיאלגיה - אודליה חן
טיפול בפיברומיאלגיה - אודליה חן
טיפול בפיברומיאלגיה - אודליה חן
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים