google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
פוסט טראומה - מה עובר עלי?
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

פוסט טראומה - מה עובר עלי?

פוסט טראומה ptsd, יכולה להופיע זמן קצר אחרי אירוע הקשה, או חודשים ושנים שאחרי האירוע, דבר זה אינו צפוי ואין לדעת מתי הטראומה תכה בנו מחדש. אנשים שחוו אירוע קשה בחייהם, אותה חוויה עלולה לחזור אליהם בזיכרונות ובפלאשבקים זמן רב לאחר ההתרחשות, גם אם נדמה שהם כבר שכחו ממנו.

כיצד מרגיש אדם הסובל מפוסט טראומה?

אנשים אשר פיתחו פוסט טראומה לאירוע קשה שחוו, מתארים קו שבר בחייהם, כלומר החיים שלפני הפוסט טראומה והחיים שאחרי. אנשים אלה מתארים פעמים רבות כי האישיות שלהם השתנתה מקצה לקצה. לדוגמא: מאנשים שהיו שמחים בדרך כלל, אופטימיים ומתפקדים, מתארים כיצד הפכו לרגישים מאוד, קופצים מכל רחש ונוטים לכעוס ולהתפרץ ללא שליטה. אנשים אלו לרוב מתקשים להתמיד בקשרים בינאישיים ונוטים להסתגר להיות מופנמים.

אנשים הסובלים מ-PTSD נפגעים לרוב בכל תחומי החיים, הן בעבודה, הן במשיור החברתי והן במישור הזוגי משפחתי. כך רמת התפקוד שלהם יורדת, והקושי היומיומי הולך וגובר עד כי גם הסובבים אותם סובלים יחד איתם, שכן קשה לראות אדם יקר לך שסובל באופן יומיומי, מה שמייצר תסכול מפאת חוסר היכולת לעזור לאותו אדם, אם אם את/ה רוצה.

מהם הסימנים לפוסט טראומה?

בנוסף למה שתיארנו קודם, התסמינים העיקריים של פוסט טראומה היא חזרתיות של מחשבות שלישליות שלא מרפות, חוויה מחדש של האירוע הטראומטי ופיתוח פחדים וחרדתיות יתר מדברים שהם לא כל כך קשורים למציאות הנוכחית. עלולים גם להופיע חלומות קשים וחוזרים על החוויה, קיים קושי לישון עד כדי פחד מלהירדם כדי שהסיוטים לא יחזרו.

האירוע הטראומטי נחקק באופן של זיכרון חושי, כלומר, כשניזכר באירוע יעלו גם תחושות ישירות שהרגשתנו באירוע עצמו, כמו: כמו ריח מסוים שהיה בזמן האירוע, או טיקים מסויימים באזור העיניים או הצוואר, תחושות אילו עלולות לשמש כטריגרים אשר מציפים את האירוע מחדש וכך להביא עימם מבול של זיכרונות קשים עד כדי פלאשבק (מצב שבו האירוע עצמו חוזר וקורה כאן ועכשיו).

אנשים הסובלים מ- PTSD יכולים להימנע מהטריגרים שמזכירים את האירוע על ידי טיפול של איש מקצוע או מומחה בתחום. לרוב מדובר בגורמים שנפוצים בשגרת החיים והימנעות מטיפול עקבי עלולה ליצור הגבלה מאוד חריפה על אורח החיים ולהשפיע משמעותית על איכות החיים.

יש אנשים שיגיבו בצורה שונה לפוסט טראומה ויחפשו בצורה לא מודעת תכנים שיזכירו להם את האירוע ויתקשו להניח להם. שתי התגובות, הן הימנעות והן חיפוש כפייתי הינם דרכי התמודדות עם הזיכרון הטראומתי.

הנפש מגיבה לכך שהאירוע הטראומתי מפר את האיזון שבו האדם חי עד כה והוא עלול לחוש שהעולם אינו מקום בטוח עוד ולהתקשות להשתחרר מתחושת הסכנה המיידית שחש במהלכו.

הסובלים מפוסט טראומה לרוב שרויים בתחושת מתח, עוררות יתר ורגישות יתר. לפעמים לצד התסמונת מופיעים גם תסמיני דיכאון כמו מצב רוח ירוד, חוסר יכולת ליהנות ולעשות דברים חדשים וחוסר רצון ליזום פעילויות חדשות. לרוב אנשים אלו יסתגרו בתוך עצמם ויהפכו למופנמים.

תסמינים נפוצים נוספים הם: מחשבות קשות של חוסר ערך עצמי, אשמה ובושה. הם שואלים את עצמם: מדוע זה קרה לי?, וזו כמובן שאלה שאין עליה תשובה פשוטה, מה שיגרום למערבולת של מחשבות סותרות והאשמה עצמית שלא בצדק.

אל תתמודדו עם זה לבד

כיום יש מגוון טיפולים לפוסט טראומה, כך שכל אחד שמעוניין לטפל בעצמו יוכל למצא טיפול ספציפי המתאים לו כמו כפפה ליד. ניתן לטפל בתסמונת פוסט טראומטית בצורה מאוד יעיל, זה תלוי הרבה ברצון ובשיתוף פעולה של המטופל להבריא. הטיפולים הנפוצים כוללים לרוב הן טיפול פסיכותרפי התנהגותי בשילוב עם טיפול תרופתי.

ptsd משפיעה רבות על הסובלים ממנה והן על הסובבים אותם, לכן, חשוב ההתגייסות והתמיכה של המשפחה והחברים. לא לשכוח כי גם המשפחה עצמה זקוקה לטיפול בכדי להתאים את עצמה למצב החדש ובכדי שיוכלו לתמוך בסובל מהתסמונת בצורה הטובה והאמפטית ביותר.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפול בפוסט טראומה - אודליה חן
טיפול בפוסט טראומה - אודליה חן
טיפול בפוסט טראומה - אודליה חן
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים