google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
סוגי הטיפולים של אודליה חן
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

סוגי הטיפולים שאני מציעה

טיפול cbt, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוכח כטיפול יעיל וממוקד במגוון מצבים ותסמינים שונים. רציונל הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מבוסס על הבנת התהליך אשר במסגרתו התפתחה המצוקה הרגשית והאופן שבו היא שימרה את עצמה במהלך חיינו הבוגרים. מטרת הטיפול היא להבין את אמונות היסוד ואמונות הביניים אשר התפתחו בעבר ומלוות אותנו בהווה ולתת חלופה לדפוסי החשיבה בכדי לחולל את השינוי הנדרש, במערכת האמונות, המחשבות וההתנהגות.

סוגי הטיפולים:

טיפול CBT בהתקפי חרדה

התקפי חרדה או התקפי פאניקה מתייחסים לתחושת פחד וחשש שדבר רע מאוד עומד לקרות. האדם החווה התקף חרדה עלול להרגיש שהוא משתגע או חווה מצב גופני שאינו מוסבר לו. במקרים רבים של התקפי חרדה יופיעו גם סימפטומים פיסיים כמו הזעה, רעד, חולשה כללית, עלייה בקצב הלב, סחרחורת, בחילה, כאבי ראש ובטן ועוד. במצבים מסויימים, התקפי החרדה יובילו להימנעות של מצבים חברתיים או פעילות שהסבה עונג בעבר, פחד מ"הפחד" – שמא יגע התקף חרדה נוסף, וצורך בעוגן כמו להישאר במקום מוכר ובטוח.

התקפי חרדה מופיעים בדרך כלל באופן פתאומי וללא סיבה נראית לעין, אך התבוננות מעמיקה, תאפשר לזהות גורמי סטרס משמעותיים אשר הביאו להופעתם של התקפי חרדה אלו.

הטיפול בהתקפי חרדה מתמשכים אשר פוגעים באיכות החיים, מכוון לשנות פרשנויות שגויות לתחושות גוף (כגון: קוצר נשימה, סחרחורת, הזעה ועוד), התמודדות עם רומינציה (חזרתיות) ופרשנות של מחשבות ועבודה קוגניטיבית והתנהגותית להתמודדות בזמן ההתקף ולאחריו. הטיפול משלב את בירור הטריגר שהוביל להתקף, בירור הפחד המלווה אותו, שינוי הפרשנות, וקבלת ארגז כלים להתמודדות ולא להימנעות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), עשוי להועיל בהתקפי חרדה ע"י שינוי דפוסי החשיבה הלא יעילים, בחינת הגורם המאיים ויצירת דרכי התמודדות עמו, לימוד טכניקות להסחת דעת ולהרפייה והרגעה עצמית (כמו דמיון מודרך, טכניקות לנשימה יעילה).

חשוב לדעת: אחד העקרונות החשובים בטיפול הוא לתת למטופל את תחושת השליטה המלאה על מצבו. תפקידו של המטפל הוא לעזור למטופל להתמודד עם מצבים שהיה מעדיף להימנע מהן, כדי לאפשר לו למידה הן ברמה הרגשית והן הקוגניטיבית וללמוד מחדש לסמוך על עצמו ועל גופו.

טיפול CBT בפוסט טראומה – הפרעת דחק פוסט טראומטית

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא תגובת דחק מתמשכת לאירוע טראומטי, וכוללת תסמינים של עוררות יתר (קשיי ריכוז, שינה, התקפי חרדה ו/או התקפי זעם) , הימנעויות (מאמצים להימנע מגירוי המזכיר את הטראומה) חודרנות (סיוטים, פלאשבקים, זיכרונות חודרניים) , דיסוציאציה (רגשות של ניתוק וזרות ואף עד אמנזיה דיסוציאטיבית – שכחה של האירוע עצמו או פרטים חשובים מהאירוע) וקוגניציות שליליות המובילות לתחושות אשמה ובושה ומשליכות על כל תחומי החיים. תגובות דחק לאירוע טראומטי הן נורמליות בסמיכות לאירוע, אולם, אם הן ממושכות ואינן מרפות, הדבר עלול להוביל להפרעת דחק פוסט טראומטית.

לטיפול בפוסט טראומה יש מגוון שיטות שהוכחו כמועילות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) במקרה זה, מציע טיפול ממוקד בהפחתת עוצמת הסימפטומים וזאת ע"י חשיפה הדרגתית לגירויים מאיימים, טכניקות לניהול חרדה (הרפיה, חשיבה חיובית והסחת דעת) והתמודדות עם דפוסי חשיבה לא יעילים. במהלך הטיפול נעשה שימוש בטכניקת חשיפה הדרגתית ועיבוד החוויה הטראומטית.

מטרת הטיפול היא לסייע למטופל להגיע לראיית עולם פרופורציונלית ומאוזנת על העולם, על עצמו ועל הסובבים אותו ולאפשר לו לחוות את הרגשות הטבעיים אשר נקשרו בזיכרון הטראומה.

בטיפול יעבוד המטפל על ראיית העולם אשר התפתחה והתחזקה בעקבות הטראומה ושימרה את התגובה הפוסט טראומטית. ההנחה היא שעיבוד הרגשות, עיבוד סיפור הטראומה ושינוי ראיית העולם תוביל את המטופל לראייה מאוזנת ותניע את תהליך החלמה לחשיבה חיובית ארוכת מועד.

טיפול CBT להתמודדות עם מחלה כרונית

בשנים האחרונות גוברת ההבנה בקשר שבין הגוף לנפש. הקשר ההדוק הזה הינו קשר מורכב והבנתו חשובה הן עבור אנשי המקצוע המטפלים והן עבור המטופלים עצמם. התמודדות עם מחלה כרונית (כדוגמת כאב כרוני, מחלות לב, טרשת נפוצה קרוהן, וכו') או מצב אקוטי (כדוגמת טיפולי פריון) מתאפיינים בסימפטומים פיזיים, ירידה ביכולת התפקוד הגופני, הבינאישי, שינוי ביכולת לעבוד באותה רמה תפקודית מבעבר ושינויים במערכת הזוגית והחברתית. כל אלה, עלולים להוביל לתחושות של חוסר וודאות, חוסר אונים, תסכול, חוסר תקווה, עצבות, מרמור, חרדה, חוסר סובלנות, אשמה, דחק וכעס. כולן תגובות נורמליות ומופיעות כחלק מתהליך האבל וקבלת המחלה.

כאשר תסמינים אלו הופכים לקבועים, מפריעים לתפקוד היומיומי ומעלים את תחושת המצוקה והסבל האישי, טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי, יכול להקל על התסמינים ולהעלות את תחושת הרווחה הנפשית.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מעניק אסטרטגיות התמודדות יעילות עם המחלה הכרונית או המצב האקוטי באמצעות שינוי דפוס החשיבה ומתן אסטרטגיות להתמודדות.

פניה לטיפול במצבים רגשיים הינה חשובה בכדי להשיב לאדם את איכות חייו ועל מנת לסייע לו להתגבר על קשיים בהתמודדות עם המחלה הפיזית. דבר זה נתמך במחקרים רבים אשר הראו כי לשיפור הרווחה הנפשית ישנה השפעה חיובית על התפתחותה העתידית של המחלה ועל תהליך ההחלמה. הטיפול הרגשי בשיטת CBT עשוי לסייע בתהליך ההתמודדות האקוטי הראשוני ולהקל את המשך ההתמודדות לצד המחלה.

טיפול CBT בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

הפרעת קשב וריכוז הינה אחת מההפרעות הנפוצות והנחקרות ביותר בילדים. תסמונת זו הינה הפרעה התפתחותית המתאפיינת בפעילות יתר, אימפולסיביות והפרעות קשב.

הסימפטומים הינם קבועים יחסית ואינם מוסברים על ידי לקויות אחרות כגון: לקויות סנסוריות, שפתיות, מוטוריות או הפרעות רגשיות מורכבות.

הפרעת קשב וריכוז הינה תופעה נפוצה מאוד בדור הרווי מסכים ושטף מידע בלתי פוסק. כאשר הורים מקבלים איבחון להפרעת קשב וריכוז, הם נאלצים להתמודד עם לא מעט אתגרים, כגון: קושי בלימודים, בעיות חברתיות, אימפולסיביות יתר, בעיה בוויסות הרגשות ועוד.

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להיות אנרגטיים ובעלי התלהבות מחד ומאידך לגלות שעמום וחוסר התמדה. תחושת התסכול והערך העצמי יכולה להיפגע כאשר נוצר פער בין הציפיות במערכת החינוכית , הסביבה הקרובה והבית לבין תחושת המסוגלות האישית. עיקר הטיפול מתמקד בגישת ה-CBT, בהדרכה פסיכו-חינוכית, העצמה ופיתוח החוסן של הילד מחד, ובהדרכת הורים והסביבה החינוכית מאידך:

  • טיפול באמונות הילד אשר יסייעו לו לחזור להאמין בעצמו וביכולותיו המטפל מסייע לזהות את עיוותי החשיבה ולשנות את דפוסי החשיבה עד לכדי אמונה עצמית וביטחון עצמי
  • שינוי הרגלים על ידי התערבות התנהגותית שיעזרו לאמץ הרגלים חדשים ומועילים יותר
  • ויסות רגשי הינו טיפול חשוב בהפרעות קשב וריכוז. בטיפול ניתנים כלים שמטרתם לזהות רגשות שליליים והשגת שליטה באמצעים קוגניטיביים והתנהגותיים.
  • הדרכת הורים ויצירת קשר עם המערכת הבית ספרית הינה חשובה וחיונית - מתן כלים להורים ולמחנכים השונים איתם נפגש הילד ביום יום.

טיפול CBT בהפרעות חרדה בילדים

חרדה היא ביטוי לתחושה של אי שקט, הנגרמת בשל מתח ודאגה מסכנות ואיומים, ממשיים או דמיוניים. ילדים רבים חווים פחדים התואמים לגיל, אך במקרים מסויימים גם פחדים נורמליים עלולים לקבל ביטוי עוצמתי, להפריע לתפקוד היומיומי ולהוביל למצוקה אישית.

טיפול CBT בהפרעות חרדה של ילדים מתמקד הן במישור הקוגניטיבי (סיוע בהתמודדות המחשבות השליליות ואימון לפיתוח מחשבה חלופית יעילה) והן במישור ההתנהגותי (לדוג': תרגול טכניקות הרפייה, יצירת עוגן, חשיפה וכו' המסייעת ביצירת תחושת שליטה ופיתוח חוסן).

שיתוף פעולה מצד הורי הילד במהלך הטיפול, יסייע להצלחה, לתחושת השליטה והחוסן אצל הילד.

הדרכות הורים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים הינו טיפול משולב הורה – ילד. בעוד שהילד לומד אסטרטגיות להתמודדות עם קשייו, ההורים מקבלים במקביל את ההדרכה הדרושה על מנת להתמודד ולהבין את המצוקה של ילדם וכלים שייסיעו לעזור לו להתגבר על הקושי.
ההורות של כל אחד ואחת מאיתנו משלבת בתוכה את המודל אליו נחשפנו כילדים יחד עם עולם הערכים, האמונות והרגשות שלנו.

לעיתים קיים פער בין הציפיות והמחשבות של ההורים בינם לבין ילדיהם, בין שני בני הזוג ואף בינם לבין עצמם.

טיפול CBT הינו הזדמנות מצויינת לספק פרשנות מחודשת לאמונות מהעבר שאינן תורמות ואפילו מזיקות. בטיפול ננסח משימות ויעדים ברורים שיקדמו אתכם הן כמשפחה והן כאינדיבידואל. כך תוכלו ליצור יחד עולם ערכים מסונכרן המקדם את החזון האישי של כל אחד ואחד מבני המשפחה.

הדרכת ההורים מזמנת עצירה והתבוננות במצב הקיים ושואפת לגשר על הפער שנוצר.

ההדרכה אינה עמדת בפני עצמה ונעשית כחלק בלתי נפרד במהלך הטיפול עם הילד ומאפשרת למקד את נקודות החוזק בהורות ובתחומים נוספים.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפול CBT למגוון תסמינים ומחלות כרוניות
טיפול CBT פוסט טראומה
טיפול CBT להתקף חרדה
טיפול CBT הפרעות קשב וריכוז בילדים
טיפול CBT למגוון תסמינים ומחלות כרוניות
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים