google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
טראומה בין דורית
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

מהי טראומה בין דורית

טראומה בין דורית הינה תופעה תסמינית המתארת דפוסי התנהגות של הורים המשוחזרים ושמתכפלים מדור לדור, גם אם הדור שאחריו לא עבר את אותה טראומה. אדם אשר חווה התנהגות עקבית מסוימת מהוריו, לרוב ייטה לשחזר את אותה התנהגות ולפעמים אף להחמירה.

הדפוסים והזיכרונות אשר נשמרו בבית של ההורים צפים מחדש כאשר אותו אדם מתמודד עם אתגר חינוכי כלשהו כאשר הוא רוצה להעביר זאת לילדיו וסביר שאותו אדם ישחזר את הדפוסים של הוריו.

חשוב לדעת: באותה מידה שהשפעתם של אירועים קשים שחווה אדם בילדותו, יכולה לעבור לילדיו, כך גם השפעות טובות וכוחות שיש לאדם יכולים לקבל ביטוי באופן גידול הילדים.

כיצד מתמודדים עם הטראומה?

טראומה בין דורית (הנקראת גם "העברה בין דורית) נחקרת רבות בעשרות השנים האחרונות בכל רחבי העולם . נטייה זו נובעת מכך ששנות ילדותנו מטביעות בנו חותם חינוכי עמוק, לטוב ולרע. חותם זה משפיע מאוד על דפוסי החשיבה שלנו ועל האופן בו אנו חווים את המציאות.

דפוסים אילו ישפיעו על צורת ההתייחסות לסובבים אותנו ובעיקר על האופן שבו אנו מתייחסים לילדינו. דפוסים ראשוניים אלה מוטבעים בנו כנראה בצורה כה עמוקה עד שקשה מאוד לא לחזור עליהם ולשחזר אותם במידה זו או אחרת ביחסיהם עם ילדיהם.

במחקר שבו השתתפו 156 נבדקים אשר מילאו שאלונים לכל אורך חייהם נמצא כי הראו כי ניצולי שואה הציגו מידה גבוהה יותר של צמיחה פוסט-טראומטית לעומת קבוצת ההשוואה. כמו כן, בני הדור השלישי לניצולי השואה הציגו מידה גבוהה יותר של עמידות לעומת קבוצת ההשוואה. עם זאת, בקרב בני הדור השני לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית מקבוצת ההשוואה בממוצע העמידות. בבחינת ההעברה הבין-דורית של צמיחה פוסט-טראומטית ועמידות נמצא כי צמיחה פוסט-טראומטית של ניצולי השואה ניבאה עמידות בקרב בני הדור השלישי, אולם לא ניבאה עמידות בקרב בני הדור השני.

כיצד מטפלים בפוסט טראומה בין דורית?

הגישה הרווחת בטיפול טראומה בין דורית היא גישה המערבת עקרונות פסיכואנליטיים שנכתבו על ידי אבי הגישה מורי בואן.

גישה זו מתבוננת על ההתנהגות היומיומית של המשפחה ובעיותיה, כשהמשקפיים של ההתבוננות הם תמיד דרך הגישה הבין דורית וההבנה כי בכל התנהגות ישנו תוצר של תהליכים התפתחותיים ביבין הדורות השונים.

יש כמה עקרונות מנחים לגישה זו:

  • מחוברות ואינדיבידואליות (העצמי מול אחרים) - מחוברות מתייחסת ליכולת האדם להיות בקשר בעל משמעות עם אנשים אחרים ואינדיבידואליות מתייחסת ליכולת האדם לשמור על תחושת עצמי וזהות ברורה. הדינמיקה בין שתי כוחות אילו הינה בעלת חשיבות לכל הקשרים המשמעותיים של כל האדם.
  • דיפרנציאציה של האגו – תהליך זה הוא תהליך המתמשך לכל חיי האדם ובו הוא מנסה לשמור על איזון לכל אורך חייו באמצעות תהליכים של הגדרה עצמית וויסות רגשי של תהליכים שונים בחייו. מארי בואן (אבי הגישה) טוען כי באנשים שרמת הדיפרנציאציה שבהם נמוכה, חווים חרדה כרונית לאור חוסר יכולתם לאזן בין מחוברות לאינדיבידואליות.
  • משולשים - בין כל זוג אנשים יש מימד של קרבה ומרחק. כשהקשר קרוב, רמת החרדה נמוכה. אך אם לעומת זאת, קורה משהו המביא לעליה במרחק בין בני הזוג, מוכנס אדם שלישי לקשר, מתוך מטרה לאזנו ולנקזו מרמות החרדה הגבוהות. משולש זה מפחית את רמת החרדה אך מקטין את הסיכוי שהזוג יימצא פתרון לבעיותיו השונות.
  • ניתוק רגשי – כאשר אדם נמצא במצב של חוסר דיפרנציאציה, הוא עשוי לנסות לווסת את העוצמות הרגשיות על ידי ניתוק רגשי מהם ניתוק זה נובע כתוצאה מנושאים לא פתורים ורמות דיפרנציאציה נמוכות.

לסיכום:

המנגנון מאוד משתנה ומותאם ספציפית לכל מטופל בגישה ההתייחסותית מתייחס בעיקר לדיסוציאציה, לפיו חוויה רגשית לא מיושמת יוצרת סימפטומים שמתבטאים בהעברה בין דורית. אונו מציעים לפנות למטפל מקצועי ומוסמך בתחום זה בכדי להתאים עבורכם את הטיפול הספציפי שאותו אתם צריכים.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפול בטראומה בין דורית - אודליה חן
טיפול בטראומה בין דורית - אודליה חן
טיפול בטראומה בין דורית - אודליה חן
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים