google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
טיפולים נפוצים במצבי חרדה
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

טיפולים נפוצים במצבי חרדה

התקף חרדה - תסמיני ההתקף, טיפול ואיך לשרוד התקף פאניקה

התקף חרדה הוא אירוע אקראי שאחד מתסמיניו הוא פחד קיצוני הכרוך בחוויה רגשית אינטנסיבית שלא תמיד האדם שחווה התקף יודע איך להתמודד איתה. מומחים מקצועיים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים סבורים כי אירוע כלשהו, פנימי או חיצוני, מפעיל מערכת החירום ההישרדותית של הגוף שהתפתח לאורך מליוני שנות אבולוציה וכיום מנגנון זה עובד בצורות רנדומליות ומפתיעות שאינן בהכרח קשורות להישרדות היומיומית שלנו.

מהם תסמיניו של התקף חרדה?

למרות שידוע די בוודאות כי התקף חרדה אינו גורם לנזק רפואי המשכי, כאשר חווים התקף כזה לרוב נבהלים מפני שהתסמינים הגופניים הם מאוד קיצוניים ואנו לא רגילים לחוות אותם ביום יום שלנו. מסיבה הזו מטופלים רבים מגיעים לבית חולים וכאשר הם עוברים בדיקה רפואית, לרוב הכל נמצא תקין ולכן הם מופנים לקבלת טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT אשר ידוע כי הוא הכלי הפסיכותרפי היעיל ביותר לטיפול בהתקף.

אז אילו טיפולים נפוצים ניתן לקבל במצבי חרדה?

ישנם מקרים בודדדים בהם מספר פגישות ולימוד עצמאי דידקטי, יכולים להביא להקלה משמעותית ולהחזיר את השלווה הפנימית. אך ברוב המקרים טיפול בחרדה נשרדת תהליך עמוק והמשכי דרוש בכדי להגיע אל שורש הגורם של לבעיות החרדה ובכדי למנוע את ההתקפים העתידיים.

מגוון הטיפולים כיום הוא רחב ולכל אדם נדרשת התאמה ספציפית של הטיפול. חלק מהטיפולים הם קצרים וממוקדים וחלקם הם ארוכי טווח ומעמיקים.

להלן כמה מהטיפולים המוצעים כיום והמומלצים ביותר:

טיפול CBT – זהו הטיפול הנפוץ היותר והיעיל ביותר עבור אנשים החווים התקפי חרדה. טיפול cbt הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר מועד המתבסס על זיהוי דפוסי חשיבה המעוררים את חרדה ודפוסי התנהגות המלויים להתקף עצמו ולמה שמקדים לו. טיפול CBT נשען על מאמץ משותף של המטפל והמטופל על מנת לייצר שינוי משמעותי בהרגלי החשיבה של המטופל. בטיפול cbt נדרש שיתוף פעולה בין המטפל ומטופל. המטופל מקבל משימות לביצוע גם לאחר הטיפול וככל שיישם אותם בחייו האישיים כך הטיפול יהיה מולח יותר ומהיר יותר.

טיפול cbtמתבסס על ההבנה המחקרית והקלינית כי לדפוסי מחשבה שליליים יש השפעה רבה על נפש האדם והן על תחושת החרדה ודפוסי התנהגות שהאדם מאמץ לעצמו. כך לומד המטופל כיצד להתמודד עם דפוסי מחשבה שליליים וכיצד לשנות את המחשבו האלה ולחזור לדפוסים נורמליים אשר מייטיבים עימו לטווח הארוך.

טיפול ביופידבק - ביופידבק גם הוא טיפול קצר טווח המבוסס על משוב הביולוגי, כלומר, המטופל נבדק בתנאי מעבדה ותחת חיבור למכשירים בכדי למדוד ולהבין את תגובת גופו לחרדה. הבדיקות בודקות דופק לב, מתיחת שרירים ולחץ דם. במהלך הטיפול, המטופל נכנס למצבי חרדה או משחבות שליליות ומקבל תוצאות בזמן אמת לגבי תגובותיו ההתנהגותיות והפיזיות. כך הוא לומד לשלוט בהתנהגויות האוטומטיות שלו עד לכדי שליטה מלאה בחרדה עצמה. בביופידבק נבחן את מדדי הגוף על ידי תוכנת מחשב וטכניקות של דימיון מודרך, הרפיה, מיינדפולנס, מדיטציה עמוקה ועוד.

טיפול בהיפנוזה – שיטה זו מבוססת על הרפיה הן מנטלית והן פיזית אשר ייעודה הוא להפחית את רמות החרדה באופן שיטתי. בהיפנוזה, ככל שהמטופל יתמסר יותר למטפל, כך הצלחת הטיפול תהיה טובה יותר. טיפול בהיפנוזה הינו זמני ואינו מתאים לכל אדם, שכן לא כל אדם יכול להתמסר טוטאלית למטפל.

טיפול דינמי – זהו טיפול ארוך טווח אשר נועד להבין את שורשי החרדה לעומקה. טיפול דינמי מתבסס על תובנות אודות יחסים מורכבים עם דמויות מוכרות של המטופל מהילדות ועד עצם היום הזה. כך ימצא המטפל תחושות תקועות ותפיסות יחסים תקועות אצל המטופל, ויטפל בהם עד לשחרורם מהתודעה, מה שייצור הקלה משמעותית בהתקפי החרדה בהמשך.

טיפול תרופתי – תרופות המיועדות לחרדה מסייעות בעיקר בהתמודדות עם תסמיני התקף החרדה, אך אינן פותרות את שורש הבעיה עצמה. תרופות אילו ניתנות על ידי פסיכיאטר בלבד. לפעמים הפסיכיאטר ייתן את התרופות האלה רק כדרך התמודדות ראשונית בכדי להרגיע את המטופל והפחתת התסמינים של ההתקף ולעיתים ימליץ הפסיכיאטר לשלב את התרופות עם טיפול רגשי אחר.


--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפול בהתקף חרדה ופאניקה - אודליה חן
טיפול בהתקף חרדה ופאניקה - אודליה חן
טיפול בהתקף חרדה ופאניקה - אודליה חן
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים