google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
טיפולים יעילים בפוסט טראומה
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

טיפולים יעילים בפוסט טראומה

לא מעט אנשים טוענים כי הם חווים פוסט טראומה ויש כאלה ישתמשו במונח זה בכדי לתאר אירוע משמעותי שעבר עליהם בחייהם והשאיר בהם זיכרון טראומתי לכל החיים. חשוב להבין כי לא כל אירוע המשאיר חותם בחיינו נחשב לפוסט טראומה.


פוסט טראומה בהגדרה הקלינית, פוסט טראומה כוללת בתוכה כמה מרכיבים שונים: הראשון והמשמעותי ביותר הוא: אירוע שייצר תחושה של איום על חיינו והשפיע רבות על החשיבה הפסיכולוגית וההרגשה הגופנית של האדם. לדוגמא: תאונות דרכים, התעללות מינית, הלם קרב או ראיית אדם אחר או בעל חיים שנפגע מהתעללות. ככל שהפגיעה הגופנית רצינית יותר, כך גדל הסיכוי לאירוע טראומתי .

טיפולים יעילים לסובלים מפוסט טראומה

יש מגוון די רחב של טיפולים בפוסט טראומה, ולרוב הטיפול ישלב כמה טיפולים יחד בכדי ליצור טיפול הוליסטי שלם עבור אדם ספציפי. הטיפול מותאם לכל אדם בצורה שונה ומותאמת אליו בלבד.

ריכזנו עבורכם את מגוון הטיפולים השונים:

טיפול תרופתי - טיפול זה נועד בכדי להפחית את תסמיני ההתקפים, כגון חרדה, דיכאון, שיפור איכות השינה ועוד. חשוב לדעת כי טיפול תרופתי לא ישפיע על החוויה החוזרת של ההתקף, אלא רק ירגיע את תסמיני ההתקף, לכן זהו טיפול נקודתי שנועד יותר להרגיע ולא באמת לטפל בשורש הבעיה.טיפול- CBT זהו טיפול התנהגותי-קוגנטיבי אשר נועד לשנות דפוסי חשיבה, דפוסי התנהגות, מרגיע את תסמיני החרדה והדיכאון. טיפול CBT מסייע בעיבוד הטראומה עצמה ומוצא את הגורמים לטריגר המציף את הטראומה עצמה. הטיפול הוא לרוב קצר טווח ותוצאותיו הוכחו אינספור פעמים.


טיפול פסיכולוגי - זהו טיפול ארוך טווח אשר נועד לתת תמיכה ושיקום למטופל. המטרה היא לעזור למטופל להחזיר את רמת התיפקודים הנורמליים שנעלמו בעקבות ההתקפים הפוסט טראומתיים ולהחזיר אותו למסגרת חברתית מתפקדת.

תרפיית חשיפה ממושכת - הטיפול מבוסס על חשיפה חזרתית של האירוע הטראומטי בדמיון המטופל. הדבר נעשה באופן מבוקר ומוגן, בכדי להפחית את המחשבות הטורדניות וההמנעות מהם סובלים מתמודדים עם PTSD. תהליך החשיפה מאפשר למטופל ליצור אבחנה ודיכוטומיה בין האירוע הטראומטי לבין אירועים בהווה וכך בהדרגה לחזור ולחוות את המציאות הקיומית כבטוחה.

טיפול בשיטת עיבוד קוגניטיבי – CPT במהלך הטיפול, המטופל לומד אודות PTSD ומכיר כך את טבעם של הסימפטומים שלו. תוך כדי המטפל מסייע למטופל לחקור ולהבין כיצד אירועים טראומטיים השפיעו על חייו, והוא לומד לחבר בין מחשבות, תחושות והתנהגויות הקשורות לטראומה שעבר. שלב נוסף במהלך הטיפול הוא שלב ההיזכרות במאורע הטראומטי. הטיפול מאפשר להעלות מחדש, בתנאים בטוחים את החוויות והרגשות הקשורות לאירוע הטראומטי, וכך להפחית את עוצמתם.

EMDR- בניגוד למיתוסים, שיטת EMDR היא שיטה לא כל כך חדשה. מחקרים מראים ששיטה זו מסוגלת להביא לעיבוד מהיר של זיכרונות טראומטיים שלא עובדו כהלכה, כך אותו עיבוד מביא לחיווט המוח מחודש בחיבורים המוחיים שמקפיאים אותנו במצבי טראומה. לשינויים קוגניטיביים ורגשיים יציבים ולהקלה ניכרת בסימפטומים התנהגותיים, רגשיים וגופניים.

מדיטציה ושיטות הרפיה – מדיטציה, מיינדפולנס, יוגה, דימיון מודרך ועוד, אלו שיטות המצריכות מהמתרגל למקד את תשומת לבו בגירויים פנימיים וחיצוניים, מתוך קבלה, סקרנות ופתיחות. אספקטים פיזיולוגיים המשויכים למצב הרגשי נתפסים באמצעות תחושות הגוף (למשל הבחנה בשינויים בנשימה ובמתח השרירי), וכך מתפתחת בהדרגה מודעות גופנית. התגובה הפנימית לגירוי עוזרת לזהות את התגובה הרגשית המופעלת (פחד), ואז נכנס לפעולה המנגנון השלישי – ויסות רגשי, ומעניק בזמן אמת אלטרנטיבה לדפוסי התגובה הרגילים.

את כל הטיפולים שציינו, עדיף להתחיל כמה שיותר מוקדם וסמוך לאירוע, בכך ניתן להקטין משמעותית את ההשפעה של האירוע על המשך החיים ועל החוויה הפוסט טראומתית העתידית.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפולים יעילים בפוסט טראומה - אודליה חן
טיפולים יעילים בפוסט טראומה - אודליה חן
טיפולים יעילים בפוסט טראומה - אודליה חן
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים