google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
חשיבות הדרכת הורים בטיפול CBT בילדים
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

חשיבות הדרכת הורים בטיפול CBT בילדים

תפקיד ההורים בטיפול cbt בילדים

תפקיד ההורים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT בילדים הוא חשוב ומשמעותי ביותר להתפתחות הילד ולהשגת המטרות הטיפוליות המוגדרות יחד עם המטפל.

לרוב, להורים קשה לראות את ילדיהם סובלים ולכן יעשו כל שביכולתם בכדי לגוננן עליו ולמנוע ממנו מצוקה והתמודדות אישית. כאשר הילד בריא בגופו ובנשפות ואין לו הפרעה כגון: חרדה, פוסט טראומה, הפרעות קשב וריכוז,OCD וכו', עזרה זו יותר פוגעת בילד מאשר מועילה, שכן התנהגות זו אינה מאפשרת לילד להתמודד עם האתגרים בעצמו ולמצא פתרונות יצירתיים להמשך חייו, מה שעלול להחריף את הבעיה.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מעמת את הילד עם המחשבות הגורמות לו למצוקה תוך כדי הקניית כלים שיאפשרו לו להתמודד בצורה יעילה. על פי כן, טיפול CBT מחייב מעורבות ותמיכה של ההורים בכדי להביא להצלחת הטיפול. לעיתים, טיפול CBT ידרוש מההורה ללכת נגד אינסטינקטים שלו בכך שלא יגן על הילד כאשר הוא חש מצוקה, אלא לעודד אותו להיחשף לגורם המעורר חרדה או מצוקה ולהתמודד עימה לבד בכך שימצא את הפיתרון הנכון עבורו.

אז מדוע צריך הדרכת הורים?

מחקרים רבים מצאו כי קיים קשר בין גמישות פסיכולוגית של הורים לבין זו של ילדיהם. עבודה טיפולית עם הורים בטיפול cbt תתמקד ביצירת גמישות פסיכולוגית, בשינוי דפוסי חשיבה הן אצל הילד והן אצל ההורה ובנוסף, תהילכי התמודדות מעמיקים של הילד וההורה בכדי ליצור סינכרון והקשבה בין ההורה לילד. הדרכת הורים בשיטת cbt הוכחה בבעלת השפעה מיטיבה על ההורים, ועל הילד.

ההצלחה של טיפולCBT בילדים מחייב כי ההורים יוכלו לשאת את המצוקה או החרדה של הילד מבלי להישבר נוכח קשיים ולחזק אותו להמשיך גם כשהוא מתקשה. התנהלות זו של ההורים תאפשר לילד להצליח להתמודד עם קושי ספציפי או תופעה קלינית החוזרת על עצמה אשר עימה הוא מתמודד כל חייו.

בהדרכות הורים ירכשו הורי הילד מיומנויות מעמיקות, כלים אפקטיביים והדרכה קוגניטיבית התנהגותית לגבי הקשיים של הילד העולים בבית ובחדר הטיפולי. כל זאת במטרה לסייע להם לעזור לילד להתמודד עם הקשיים ולשפר את איכות חיי המשפחה בתוך כל תהליכי ההתמודדות שהם עוברים מול הילד .במידת הצורך המטפל ייצור קשר עם הגננת או המורה בבית הספר ואפילו עם חבריו הטובים (תלוי במידת הנכונות שלהם), בכדי ולקבל תמונת מצב מלאה ואובייקטיבית ככל הניתן של הקושי שאותו חש הילד במגוון מצבים סביבתיים ובכך לסייע בקידום ושיפור איכות חייו.

חשוב להבין כי לרוב ילדים מתקשים להמשיג את בעיותיהם במילים, לכן הטכניקות הטיפוליות יתאימו לגיל, לשלב ההתפתחותי והן לקושי הספציפי בו הוא נמצא. הטיפול ישלב אמצעים השלכתיים ומגע עם חומרים, כגון: פיתוח דימיון ויצירה, משחק אשר יפתח את יכולותיו, ציור, הצגה, פיסול, חימר, פלסטלינה ועוד. באמצעות פעילויות אילו ניגע, בצורה עקיפה, בחוויותיו, תחושותיו ועמדותיו של הילד.

כמטפלים אנו מכירים את העוצמות הגבוהות המאפיינות הדרכת הורים, סביב קונפליקטים לא פתורים, שחזור חוויות מוקדמות, נורמות וערכים הנשענים על שוני תרבותי, אכזבה וחוסר אונים מתמשך מהתנהגות ילדים ועוד.

cbtהינה מודל להדרכת הורים ייחודי ויצירתי, הנשען על הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ועל הטיפול הדיאלקטי התנהגותי .ייחודו של הטיפול הוא בלימוד הורים כיצד ליצור שינויים בשילוב קבלת עמדות שונות של יתר בני המשפחה. כל זאת נעשה לצד מודלים יצירתיים בפתרון בעיות מורכבות.

עקרונות מרכזיים בהדרכת הורים בשיטת CBT:

  • ישנם שני סוגים של כוחות הפועלים במקביל על נפשינו. אחד מושג על ידי פחד מעונש והשני על ידי מחוות של אהבה. חשוב לדעת כי כח המבוסס על אהבה הינו חזק פי אלף מזה המושג דרך פחד מעונש. זו תהיה הגישה המובילה בתהליך הטיפולי.
  • גם להורה וגם לילד יש רגשות וצרכים אשר לרוב שונים אחד מהשני. לא לכולם יש את אותו טווח רגשות. חשוב להבין זאת מפני שהבנה זו מאוד משפיעה על הקשר עם הילד.
  • על ההורה להיות קוב ומודע לרגשות ולרצונות הילד. ככל שיבים יותר את רגשותיו של הילד, כך יוכל לסייע לילד בהבנת התחושות ולמצא פיתרון המותאם ספציפית עבורו.
  • הבנה של תחושות הילד לא מחייבת הסכמה אוטומאטית עם התנהגותו. במקרה זה ריבוי אמפטיה יותר תזיק מאשר תעזור.
  • על ההורה להיות דמות סמכותית עבור הילד, אך גם לתת לו את האהבה והחום הנדרשים להתפתחותו התקינה
  • קבלת סך החוויות של הילד, משמעותה אינה הסכמה, אלא הנכונות לתת תוקף לתחושותיו ורגשותיו, ולסייע במתן תמיכה ופיתרון לשינוי אמיתי דרך פתרונות יצירתיים.
  • מציאת פתרון מותאם לכל אחד מהצדדים שיהיה נח גם להורה וגם לילד. דבר זה מתבסס על התקשורת עם הילד אשר כוללים תרגולים של קשיבות ועקרונות CBT של וויסות עצמי.

הדרכת הורים cbt - אודליה חן
הדרכת הורים cbt - אודליה חן
הדרכת הורים cbt - אודליה חן
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים