google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
הקשר בין גוף לנפש
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

הקשר בין גוף לנפש

גוף נפש הינם יחידה אחת שלמה ואינם נפרדים כפי שדתות שונות בעולם הסבירו לנו עד היום. מה שאנו מרגישים וחושבים משפיע באופן ישיר על מתיחות השרירים, קצב הפרשת חומרים של בלוטות ההורמונים, קצב הלב, נשימה סדורה ויציבה ועוד. כיום דברים אילו כבר מדעיים ונבדקו צאינספור פעמים בתנאי מעבדה.

החוויות שאנו עוברים במהלך החיים משאירות חותם חזק לא גם במוח וגם בתחושות הרגשיות שלנו. זכרונות אלו מצטברים ונטמעים ברקמות הגוף. כל אדם נורמטיבי לרוב לא יזכור חוויות שקרו לו בגיל שנתיים, אך למרבה הפלא הגוף זוכר.

בפסיכותרפיה ובשיטות טיפול שונות ניתן להגיע למקומות הראשוניים שבו החלה הטראומה הבסיסית וכך לעבד ולהביא את הכעס או כל רגש אחר למקומות מודעים שאפשר לעבוד איתם לפרק אותם.

הדואליות שבין גוף ונפש

ב-1600הגה דקארט את רעיון הדואליות של הגוף והנפש. במשנתו כתב, כי הגוף והנפש הינם ישויות נפרדות האחת מהשניה, מה שהשפיע רבות על המדע המודרני ועל כל תפיסת המציאות הדתית של אותה תקופה. המודל הרפואי-קונבנציונאלי עד היום מטפל בחלקיו השונים של הגוף במקום באדם כולו, כולל נפשו.

מומחים בתחום בריאות הנפש האמינו במשך שנים שהמוח הוא איבר נפרד מיתר חלקי הגוף. כיום כבר ברור למדע כי האמיגדלה מהווה חלק בלתי נפרד מהגוף ואף אחראית על תחושות כמו פחד ולחץ. לדוגמא: תינוקות שלא למדו להסתיר את רגשותיהם, מבטאים הבעות שונות בפניהם וחווים מצבי רוח שונים כתוצאה מתפקוד גופם.

המח אל מול הלב

למרות שלמוח השפעה עצומה על הגוף, האמונה שכוחות התודעה וההכרה שייכים למוח בלבד, היא אמונת שפגה מהעולם וכיום הקשר הישיר בין מח לגוף ברור לנו. הגוף מתקשר עם המוח, והמוח מתקשר עם הגוף. כל אחד מהם משפיע על השני על בסיס מתמשך וכך נוצר תפקוד מלא ובריא של האדם, ללא האחד, האחר לא יכול להתקיים.

ללב, כמו למח יש אלפי קולטנים היוזמים תקשורת עם המוח. גם המוח וגם הלב מעורבים בפענוח ועיבוד מידע אינטואיטיבי. ללב יש שדה אלקטרו מגנטי יותר גדול מהמוח מה שיוצר את האינטליגנציה של הלב אשר משפיע באופן חיובי על האדם וסביבתו. מדענים מצאו גם מבנים דמויי מוח במערכות אחרות ברחבי הגוף.

אם ננסה לחשוב על דוגמאות, נראה עד כמה הקשר בין המח ללב מופיע במצבים פשוטים ביותר של חיי האדם וגם במצבים מורכבים מאוד. אדם החווה התרגשות גדולהומצב רוח מרומם לאור הודעה משמחת שקיבל, יצליח להתגבר על קשיים גופניים כמו עייפות או מאמץ גופני מתמשך, לעיתים גם לא ישים לב כי הוא רעב/צמא ויפעל מתוך אנרגיות שלא ברור מה מקורן. דוגמא זו מבטאת את ההשפעה החיובית של הנפש אשר תייצר מוטיבציה, כוח רצון, נחישות ודבקות במטרה ותפחית את הצרכים הגופניים הפיזיים.


כנ"ל גם הפוך, מצבי לחץ ותסכול, חששות ודאגות עלולים להתבטא בסממנים פיזיים, כגון: שתיארנו עייפות נפשית, חולשה או כאב. כאשר מצבים נפשיים אלה מחמירים עלול גם להחמיר המצב הגופני ולהתבטא בהתפתחות מחלות שונות.


למרבה הצער ישנן השפעות שליליות רבות של הנפש על הגוף ושל הגוף על הנפש. דוגמא אחת מיני רבים: מחקרים רבים מעידים על הקשר שבין מחלות כרוניות לבין המצב נפשי.

טיפול משולב בין גוף לנפש

ישנה חשיבות רבה לטיפול משולב של גוף ונפש, דבר זה נכנס לרפואה הקונבנציונלית רק בשנים האחרונות וכיות מבינים לעומק כי הצלחתו של טיפול רפואי נמדדת גם ברמה הנפשית ולא רק הרפואית. הגברת המודעות לרגשות ולמחשבות חיוביות ושמירה על אורח חיים בריא הינם חשובים בכדי על מנת לדאוג לאיכות חיים גבוהה גם לאחר פציעה רצינים או מחלה כרונית.

אנשי מקצוע מתחומי בריאות הגוף והנפש כבר מכירים את המחקרים האלה ואת הידע שנצבר כתוצאה מהם, לכן המטפלים ייטיבו להתחשב בכל הגורמים ולהעניק טיפול מתאים וספציפי לכל מטופל.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפול התנהגותי קוגנטיבי - אודליה חן - טיפול cbt
טיפול התנהגותי קוגנטיבי - אודליה חן - טיפול cbt
טיפול התנהגותי קוגנטיבי - אודליה חן - טיפול cbt
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים