google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
הפרעות חרדה בילדים
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

הפרעות חרדה בילדים

מהי חרדה אצל ילדים?

חרדה היא פחד מוגבר הפוגע באיכות החיים. חרדה בילדים נחשבת לאחת ההפרעות הנפוצות ביותר. מסתבר כי 10% מכלל הילדים סובלים מהפרעות חרדה המפריעות לתפקוד היומיומי של הילד ואף משבשות את חיי המשפחה והחברה.

חלק מפחדים וחרדות אצל ילדים הינם בגדר הנורמה, כלומר הם חלק חשוב משלב התפתחותי תקין אצל ילדים וחולפים לאחר תקופת זמן גם אם לא מטפלים בכך. אך בחלק מהילדים המתבגרים הפחדים הם בעוצמה מאוד חזקה, כזו הדורשת הערכה והתערבות של מומחים בתחום.

הפרעות החרדה הנפוצות ביותר בקרב ילדים: פוביות מדברים ספציפיים, כגון פחד מבעלי חיים, טיסות, קשרים חברתיים, דאגת יתר, לימודים וציונים, חרדת נטישה ועוד. במקרים מסוימים ילדים המאובחנים בהפרעת חרדה סובלים מיותר מהפרעת חרדה אחת ולרוב ייטו לשילוב של חרדות היוצרות הפרעות בתפקוד היומיומי, כגון הפרעת קשב וריכוז או דיכאון.

החרדה בילדים מתאפיינת במספר סימפטומים, כגון: מתח יומיומי, חשש ודאגה, מצוקה כללית מפני אירוע איום שעשוי להתרחש בעתיד, לדוגמא: ילד הדואג כי אביו או אימו יחלו במחלה קשה.

נראה כי להורים קל יותר להבחין בסימפטומים של פחד מאשר בחרדה. כלומר, להורים קל יותר לראות כשילדיהם מפוחדים, אולם סימפטומים של חרדה, כגון דאגות ותחושות גופניות יכולות להישאר חבויות, במיוחד אם הילד לא מדווח עליהן.

כיצד מתמודדים עם חרדה אצלך ילדים?

החרדה אצל ילדים נובעת לרוב משילוב בין רגישות גנטית מוגברת לבין גורמים פסיכו-סוציאליים הקשורים לסביבה בה הילד חי ולתכונות האישיות שפיתח במהלך השנים. ניתן להתמודד עם חרדה בילדים באמצעות שינוי התנהגותי הן של ההורים והן של הילד עצמו. כאשר אנו מזהים מצב של חרדה בילד כדאי לנקוט מספר צעדים:

  • הבינו איך חרדת הילד פוגעת בחיי המשפחה: חרדה בילדים מביאה פעמים רבות לניסיון של הילד להתאים את הסביבה לצרכיו האישיים. נסו לזהות היכן החרדה של הילד מגבילה אתכם ונסו לשים לו גבולות בכך שתודיעו לו כי אתם לא מוכנים לכך יותר. לאחר שימת הגבול, הילד יבין שנוצרת פה פגיעה, לכן אט אט תתחילו לחשוף אותו להתמודדויות עם סיטואציות מעוררות חרדה , כמו להישאר לבד בבית, זאת, במטרה למנוע רווחים ולהחזיר את הילד למסלול של התמודדות עצמית שלמה אל מול החרדה.

  • נסו למנוע ככל האפשר פגיעה בילדי המשפחה האחרים: החרדה מביאה ילדים לדרוש דברים בלתי סבירים מהאחים, כמו: שינה משותפת, השתתפות בטקסים, איסור על פעילויות מבלגנות את הסדר שהוא רגיל אליו, וכו'. אם זיהיתם מצס כזה של יחסים בין האחים, נסו למנוע זאת ולשים גבולות ברורים בכדי שיתר הילדים בבית לא ייפגעו ויפתחות תסמינים בעצמם.

  • היו כל הזמן בבדיקה עצמית אל מול הילד: האם אתם מעבירים לילדיכם מסרים כפולים? האם החרדה שלו היא חיקוי של החרדה שלכם? שאלו את עצמיכם כל הזמן שאלות ואל תשכחו, הילד הוא המראה של ההורה, לכן יהיה מאוד קל לזהות סימפטומים דומים.

  • נסו לאזן בין אמפתיה לבין הרצון לתפקוד מלא של הילד: הביעו סבלנות והכרה מודעת בפחדים של הילד, אך הבהירו כי תפקידכם כהורים הוא למנוע מצב בו הפחד שלו מונע ממנו לתפקד, הסמכות ההורית הינה ממלאת תפקיד מאוד חשוב בהתמודדות עם החרדה ולכן חשוב להפעיל אותה במידת הצורך.

  • נסו לייצר תשתית של חיזוקים עבור הילד: בנו בשיתוף עם הילד תוכנית המאפשרת כם וגם לו לעקוב אחר מטלות הנראות לו מאיימות ושעליהן הוא מעוניין להתגבר. תשתדלו לבחור חיזוקים חיוביים עבור הילד הכוללים בילוי משפחתי או חיבוק ענק ולא רק נתינת דברים חומריים.

  • פנו לטיפול של מומחים בתחום: חרדה בילדים מציבה את ההורים במצב מורכב המצריך לדרוש מהילד להתמודד עם דבר הגורם לו סבל. ישנם המון גישות טיפוליות שנוסו באינסוף מחקרים והוכחו כעובדות. לדוגמא: טיפול cbt קוגנטיבי התנהגותי אשר תוך זמן קצר יכול להביא לשינוי משמעותי בהתמודדות עם החרדה.

  • במידה והילד לא משתף פעולה, מומלץ הדרכת הורים ע"י מומחה: ילדים רבים עלולים לסרב לטיפול, במקרה שכזה, מומלץ לפנות לאיש מקצוע שיסייע להורים להתמודד עם החרדה ולעורר אצל הילד מוטיבציה להתמודדות עם החרדה והבנה כי הטיפול אכן יועיל עבורו.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

הפרעות חרדה בילדים - אודליה חן
הפרעות חרדה בילדים - אודליה חן
הפרעות חרדה בילדים - אודליה חן
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים