google-site-verification=D8EpWb4QSIfzEjsFob-PxKmHRwJZQ4wIbdC_6lCQ-ms
כותרת
> C;
1/1
דיכאון מנהלים - יש חיה כזו?
צור קשר ונשמח לחזור בהקדם

דיכאון מנהלים - יש חיה כזו?

ייתכן שהמנהל הבכיר שלך משלם מחיר נפשי קשה ואת/ה בכלל לא יודע/ת מזה. מנהלים הם לרוב מאוד הישגיים, שאפתנים וחרוצים. אך האם גם הם משלמים "דמי ניהול"? כלומר, מנהלים לא פעם משלמים מחיר נפשי גבוה בעבור השאפתנות שלהם והרצון הבלתי פוסק להישגים. אנשי מקצוע ומטפלים רבים מכירים היטב את התופעה שנקראת "דיכאון מנהלים". המנהלים עצמם לעומת זאת מודעים לה הרבה פחות ואף מתביישים בנוכחותה כאשר היא דופקת על דלתם.

דיכאון מרבעון לרבעון

הסימפטומים הנפוצים שחווים מנהלים רבים הם: חרדה, מתח, מיחושי לב, אילחושים, דיכאון, נדודי שינה פצעי לחץ ועוד. מנהלי חברות רבות מתחילים לדבר ויותר ויותר על הסינדרום הכי מושתק במשק הישראלי – דיכאון מנהלים. בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בכמות הפניות בקרב מנהלים, אשר טיפול cbt הוא הנפוץ שבהם.

ניהול הוא מקצוע מאוד מלחיץ ומרובה ציפיות מהמנהל. המנהל צריך לעמוד ביעדי החברה ולקדם את מטרות החברה לצמיחה באופן בלתי פוסק, לכן רוב האחריות היא על כתפיו. אם יעשה טעויות יש לכך השלכות מאוד רציניות על עתיד החברה ועובדיה ולכן הוא יהיה זה שמוביל את החברה להצלחתה או כישלונה. ההחלטות הן בדרך כלל מורכבות וקשות ולרוב מתקבלות לבד ובתנאים של אי־ודאות.

בכל רבעון, לקראת הגשת הדו"חות הרבעוניים, רמת הלחץ מגיע לשיאה, כך שעבודת המנהל לאורך הרבעון נבחנת בזכוכית מגדלת, וכל הציפיות ממנו נבחנות בצורה חשופה על פי הדוחו"ת שהוגשו. המנהל נאלץ להתמודד עם הציפיות האדירות ולשדר ביטחון רב שיקרין על חוסנה של החברה וירגיע את המשקיעים ואת עובדי החברה.

אז מה הפיתרון לדיכאון מנהלים?
בתחילה, מנהלים ועובדים בכירים חייבים להיות ערים לתופעת "דיכאון מנהלים" וגם לטיפול cbt אשר מראה סטטיסטיקות של הצלחה מאוד טובות. המנהלים צריכים להיות ערים לחשיפה שלהם לתופעות אלה. כיום חברות גדולות השכילו להבים זאת, לכן נוצרה מגמה מאוד טובה של חברות השולחות את המנהלים שלהם לבדיקות תקופתיות הן גופניות והן נפשיות. זו התחלה מצויינת, שכן זה מראה כי החברות מודעות לכך שבזכות פעולות מניעה מוקדמות, הם ישמרו על כח אדם איכותי ואמין לאורך זמן שיתרום רבות לחברה שלהם בהמשך.

מדוע כדאי טיפול cbt לדיכאון מנהלים? עשינו לכם קצת סדר בכדי להבין היטב את איכות ויעילות הטיפול:

כדי שיעילות הטיפול בדיכאון מנהלים תהיה מוצלחת, יש צורך ביישום 2 מרכיבים עיקריים: המרכיב ההתנהגותי והמרכיב הקוגניטיבי. טיפול הכולל משני רכיבים אילו נקרא טיפול CBT (Cognitive Behavioral Therapy).

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי: מטרת הטיפול בדיכאון מנהלים, היא להגדיל בהדרגה את כמות הפעילות המתגמלת שכוללת יצירת חוויות חיוביות. הרעיון שעומד מאחורי זה, הוא שאם המנהל יבצע מגוון התנהגויות שהסבו לו הנאה בעבר, הוא יזכה בהווה לחיזוקים חיוביים ובהדרגה מצב רוחו ישתפר משמעותית. העיקרון המנחה את הטיפול ההתנהגותי הוא קודם כל לשנות את ההתנהגות, מפני שזה מה שיוביל לשינוי בהרגשה הכללית של המטופל. ההיגיון מאוד פשוט, אך מראה תוצאות מאוד חיוביות ומהירות בקרב מטופלים בדכאון מנהלים.

תחשוב טוב - תרגיש טוב – הנחת יסוד בטיפול cbt

למנהלים ועובדים בכירים רבים ישנם בד"כ הנחות מאוד נוקשות לגבי איך הם צריכים להיות ואיך צריכה לפעול החברה סביבם, או אפילו משפחתם ובני זוגם. הנחות אלו הן לרוב סטנדרטים שכמעט בלתי אפשרי לעמוד בהם, ולכן הן מאוד מקשות על ההתנהלות היומיומית אל מול מערכת ציפיות בלתי מציאותית.

אדם המחזיק בהנחות יסוד שכאלו הינו פגיע יותר לדיכאון מפהי שהוא יפרש התרחשויות באופן שיתאים להנחות האישיות שלו, ולא ייתן מקום להנחות או ציפיות של הסובבים אותו. כך לדוגמה מנהל מסויים יניח שאם הוא לא מצליח אז הוא כישלון ומיד כשקיבל משוב שלילי במקום עבודתו הוא יפרש זאת כהוכחה לכך שהוא כישלון. טיפול cbt בדיכאון עוסק בשינוי דרך החשיבה שהינה הגורם המרכזי לתחושות של מצוקה ודחק נפשי. בתהליך הטיפול אנו נעסוק בעיקר באימוץ הנחות חדשות ונטמיע אותם בחיי היויום של המטופל.

שינוי תפיסות החשיבה שלנו היא הצורה היעילה ביותר לשינוי הרגש וההתנהגות היומיומית הנגזרת ממנה. המטרה המרכזית היא להחליף מחשבות אוטומטיות שאנו רגילים לקום איתם בבוקר וללכת לישון איתם בלילה כמו: אני תקוע, חיי לא עומדים להשתפר בזמן הקרוב, או המצב שנכנסתי אליו הוא באשמתי בלבד, במחשבות חיוביות ומתאימות יותר למציאות האובייקטיבית של המטופל. כך המחשבה תסתגל יותר לחיים היומיומיים ותגביר את רמת הפעילות של המטופל לפעילויות מתגמלות יותר. כך המטופל יגביר את ההערכה העצמית שלו, הקשרים החברתיים וירגיע את הביקורת העצמית הבלתי פוסקת. כך ישכלל המטופל את יכולות החשיבה שלו עד שימצא נקודות השקפה חיוביות על העולם הסובב אותו.

מחקרים רבים מצאו כי טיפול בדיכאון על פי מודל קוגניטיבי-התנהגותי יעיל אפילו יותר מטיפול תרופתי. אנו לא שוללים כמובן טיפול בתרופות נוגדות דיכאון, אך בדרך כלל מוסכם כי שילוב בין CBT לטיפול תרופתי מניב את התוצאות היעילות ביותר עבור דיכאון או חרדה.

--------------------------------------------------------------------------

לקביעת טיפול וייעוץ צרו קשר

אודליה חן – מטפלת cbt

טלפון: 054-4428514

מייל: odeliachen57@gmail.com

טיפול בדיכאון מנהלים - אודליה חן cbt
טיפול בדיכאון מנהלים - אודליה חן cbt
טיפול בדיכאון מנהלים - אודליה חן cbt
עוצב ונבנה על ידי יאלו עיצוב ובניית אתרים